Inwestycje w czasie kryzysu
Recesja, pogłębiający się kryzys skłoniły wiele osób do szukania bezpieczniejszych, ale i mniej zyskownych sposobów lokowania kapitału. Czy to oznacza, że w dobie kryzysu powinniśmy zapomnieć o zyskach z inwestycji?
W opinii ekspertów, mimo że oprocentowanie lokat spadło i najprawdopodobniej będzie jeszcze niższe, nie trzeba całkowicie z nich rezygnować. Zwłaszcza, że na rynku można znaleźć jeszcze atrakcyjne oferty. W tej chwili najlepiej można zarobić na lokatach długoterminowych (o terminie zapadalności powyżej 6 miesięcy).
Decydując się na taka lokatę, zamrozimy, co prawda swoje pieniądze na dłużej, ale jednocześnie zyskamy pewność, że przez cały okres trwania lokaty wysokość oprocentowania nie ulegnie obniżeniu. Okazją dla drobnych ciułaczy mogą być także lokaty krótkoterminowe – do dwóch miesięcy.
Coraz więcej banków, szczególnie tych mniejszych, chcąc pozyskać pieniądze z rynku daje bardzo atrakcyjne oprocentowanie lokat. Poważną konkurencją dla lokat bankowych mogą stać się obligacje skarbowe. Już w zeszłym roku cieszyły się dużą popularnością wśród inwestorów.
Obniżka stóp procentowych przez NBP nie pozostała, co prawda bez wpływu na oprocentowanie skarbowych papierów, ale odsetki od obligacji spadły w mniejszym stopniu, niż stawki depozytów. Zdaniem ekspertów, trudno będzie zarobić w tym roku kupując akcje spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Inwestorzy nadal mają, w pamięci ubiegłoroczne załamanie i ogromne spadki, które spowodowały nawet kilkakrotne obniżki wartości giełdowych spółek. Jednak, z drugiej strony, napływa coraz więcej sygnałów z rynku, że akcje przedsiębiorstw giełdowych są niedoszacowane, a to oznacza, że coraz więcej inwestorów, w tym z zagranicy chce kupować polskie firmy. Jeśli nie w rynki finansowe, to, w co inwestować?.
Do niedawna dużym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości, szczególnie zlokalizowane w dużych miastach lub ich okolicach. Co prawda zysk z takiej inwestycji rozłożony jest w czasie, ale daje wyższe oprocentowanie niż lokata i co ważne zapewnia bezpieczeństwo. W dalszym ciągu warto inwestować w sztukę i przedmioty muzealnej wartości.
W każdym antykwariacie możemy znaleźć dobre i tanie rzeczy na wysokim poziomie artystycznym. Cenione obrazy, antyki czy białe kruki wcale nie muszą być bardzo drogie. Kolekcjonerstwo coraz częściej może być pasją na każdą kieszeń. Obok oferty skierowanej do zamożnych klientów bankowości prywatnej, tę formę lokowania kapitału będą mogli wybierać również mniej zamożni kolekcjonerzy.
Na czym można zarobić w okresie zawirowań na rynkach finansowych? Jak zabezpieczyć swoje oszczędności? Co wybrać: lokaty bankowe, obligacje skarbowe, produkty strukturyzowane, nieruchomości a może dzieła sztuki. O tym w rozmowie z Mateuszem Ostrowskim ekspertem Open Finanse.
Emisja-piątek, 12.25. TVP