Informacje z zagranicy

 Niepewność co do przyszłości północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu zmusza Meksyk do poszukiwania nowych dostawców żywności. Do tej pory to Stany Zjednoczone zaopatrywały kraj w brakujące towary, ale ostatnie ostre wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa, wystawiają współpracę handlową między krajami na ciężką próbę.

W zeszłym roku Meksyk wyprodukował prawie 1,5 miliona ton wieprzowiny, a z zagranicy przywiózł niemal milion to, większość ze Stanów Zjednoczonych. To zbyt duże uzależnienie- mówią eksperci i dodają, że można importować więcej mięsa z Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 Bułgarscy rolnicy stracili cierpliwość i tłumnie przyjechali na protesty przed ministerstwo rolnictwa. Domagają się natychmiastowej wypłaty zaległych płatności. Dopłaty obiecywane są im od kilku miesięcy, ale terminy wciąż są przesuwane.

Urzędnicy przypominają, że od jesieni zeszłego roku przekazano na konta hodowców już 200 milionów lewów. Jednak minister nie wyszedł na spotkanie z protestującymi.

 

 

 

 

Amerykański farmer karmi przeciętnie 140 osób na całym świecie, a produkcja żywności ma kluczowe znaczenie dla gospodarki tego kraju. Jednak administracja Donalda Trumpa szykuje cięcia w budżecie.

Prezydent proponuje głębokie cięcia budżetowe. W planie na przyszły rok Agencja Ochrony Środowiska dostanie aż o 1/3 środków mniej. Biały dom obcina też finansowanie Departamentowi Rolnictwa, o ponad 20 procent. Zagrożone jest dalsze funkcjonowanie programów związanych z poprawą infrastruktury rolniczej i badaniami nad roślinami uprawnymi.

 

 

 

źródło: http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze   Agrobiznes