Gry strategiczne

Zarząd Elewaru myśli o pozbyciu się części magazynów, gdyż obecne powierzchnie są wykorzystywane zaledwie w połowie. Wszystko przez niski poziom strategicznych zapasów ziarna oraz praktycznie nie funkcjonującą przez ostatnie lata unijną interwencję na rynku zbóż.

Wojciech Mojzesowicz, poseł PIS – „Bardzo ważna spółka, strategiczna spółka, ważna nie tylko dla rolników, ale i dla bezpieczeństwa państwa, dla bezpieczeństwa żywności.”

„Elewarr” rozważa sprzedaż 5 elewatorów i 3 magazynów, w których można przechowywać łącznie 240 tysięcy ton ziarna. Ale naciski posłów wydają się przynosić skutek.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa – „W zasadzie nie ma decyzji o prywatyzacji czy sprzedaży majątku Elewarr’u. Myślę, że ten zasób, który ma Skarb Państwa, powinien zostać na takim samym poziomie.”

Elewarr jest właścicielem magazynów zbożowych o łącznej pojemności 655 tysięcy ton oraz dwóch młynów mogących przemielić 7200 ton zboża na miesiąc. Ponadto spółka ma udziały w trzech firmach zbożowo-przetwórczych, które dysponują powierzchnią magazynową 130 tysięcy ton.

 

Źródło: Agrobiznes