Francuzi chcą dopłat do produkcji kasztanów

Dla porównania średnioroczne zbiory kasztanów w całej Europie to około 104 tys. ton, a największym światowym producentem od lat są Chiny gdzie zbiera się nawet około 1,7 mln ton tego produktu.

Produkcja kasztanów stała się jeszcze bardziej problematyczna, gdyż wiele drzew zarażonych jest szkodnikiem, który poprzez Włochy przywędrował tam z państw azjatyckich. Nowa plaga, która nazywa się „The gall wasp” opanowała wiele plantacji upraw kasztanów kilku regionach Francji.

Francuski Związek Producentów Kasztanów zawiązał więc ogólnokrajową unię na rzecz zwalczania nowego szkodnika, ale przy okazji chce także pomagać w promowaniu lokalnego rynku.

Francuscy producenci chcą, by kasztany zostały włączone do Wspólnej Polityki Rolnej i były dofinansowywane tak jak produkcja orzechów.

Na Węgrzech i Słowacji przetarta masa kasztanowa, świeża albo mrożona, przeznaczona jest do bezpośredniego spożycia lub używana jako dodatek do wyrobów cukierniczych (wypieków, deserów) i mięs. Niemcy chętnie jedzą zupę kasztanową. Wartości odżywcze Castanea sativa podobne są do ziarna zbóż.

Autor: ap, gsad
Źródło: PAP; tvp.info