Elewarr pod lupą

Sejm nie zgadza się z rządowymi planami sprzedaży części majątku Elewarru. Ta państwowa spółka zajmująca się między innymi przechowywaniem strategicznych zapasów zbóż zastanawia się nad redukcją powierzchni magazynowej. Posłowie nie chcą o tym słyszeć.

Zarząd Elewaru myśli o pozbyciu się części magazynów, gdyż obecne powierzchnie są wykorzystywane zaledwie w 25%. Wszystko przez niski poziom strategicznych zapasów ziarna oraz praktycznie nie funkcjonującą przez ostatnie lata unijną interwencję na rynku zbóż. Dlatego w spółce trwa proces restrukturyzacji.

Lucjan Zwolak, przewodniczący Rady Nadzorczej Elewarr – „Ta sytuacja rynkowa oraz konkurencja wymusza działania restrukturyzacyjne, po to, żeby sprostać konkurencji na rynku.”

Elewarr rozważa sprzedaż 5 elewatorów i 3 magazynów, w których można przechowywać łącznie 240 tysięcy ton ziarna. Przeciwko tym planom protestują posłowie.

Krzysztof Jurgiel, poseł PiS – „Państwo musi mieć instrument w postaci możliwości dokonywania skupów zbóż interwencyjnych na rynku, a co za tym idzie powinno mieć taką spółkę jak Elewarr, o takim potencjale, jaki jest obecnie i nie doprowadzić do prywatyzacji.”

Sejmowa komisja rolnictwa jednogłośnie wezwała rząd do przedstawienia docelowego planu organizacyjnego spółki oraz zaprzestania sprzedaży majątku.

Źródło: Agrobiznes