Eksport stoi

Leszek Kawski – Krajowa Rada Drobiarstwa: to jest problem administracji na szczebli weterynarii. Niestety nie są dogadane wszystkie przepisy i to, że mówimy, że granica otwarta to nie jest prawdą – granica nie jest otwarta dla mięsa drobiowego.

Dlaczego tak się stało do końca nie wiadomo. Inspekcja Weterynaryjna twierdzi, że w niektórych powiatowych inspektoratach źle interpretowano przepisy.

Krzysztof Jażdżewski – zastępca GLW: prawdopodobnie doszło do sytuacji, gdzie w niektórych powiatowych inspektoratach weterynarii, tutaj w zasadzie mamy sygnał o dwóch, powiatowi bali wystawiać się świadectwa zdrowia na podstawie obecnie obowiązującego prawa.

Tymczasem wzór takiego świadectwa został uzgodniony przez Komisję Europejska i władze Federacji Rosyjskiej jeszcze pod koniec 2006 roku. Teraz sprawa ma się ostatecznie wyjaśnić.

W marcu do Warszawy przyszły z Moskwy dokumenty, które mają raz na zawsze wyjaśnić sprawę eksportu drobiu na Wschód. Niedługo trafią do zainteresowanych przedsiębiorców. Inspekcja Weterynaryjna podkreśla jednak, że nie wszędzie zła interpretacja przepisów była barierą dla firm.

Krzysztof Jażdżewski – zastępca GLW: my mamy zestawienia eksportu i na przykład z województwa wielkopolskiego taka wysyłki były prowadzone.

I trzeba mieć tylko nadzieję, ze takie wysyłki już niedługo będą możliwe w całym kraju.

 

Źródło: Agrobiznes