Ekologiczne Logo Unii Europejskiej

Zagłosuj

– Nowe logo będzie obowiązkowe od lipca 2010 r. i Komisja Europejska musi szybko podjąć decyzję na temat logo. Po doświadczeniu z niepowodzeniem skutkującym rezygnacją z nowego logo wybranego w 2008 r., pani Mariann Fischer Boel, Komisarz Rolnictwa chce zakończyć swoją kadencję sukcesem.

– Przedstawiciele Komisji są gotowi do zaakceptowania poprawek technicznych, jednak nie zmienią procedury. Są gotowi przyjąć konstruktywne sugestie i zmiany techniczne w propozycji, która wygra w głosowaniu internetowym przed ostateczną akceptacją logo przez Stały Komitet Rolnictwa Ekologicznego (SCOF),

– Jury wybrało 10 logo i wszystkie zostały przesłane do sprawdzenia przez prawników, po czym pozostało tylko 3. Oznacza to, że mamy głosować nie na pierwsze trzy, które zostało wybrane przez jury, lecz na trzy, które pozostały z dziesięciu po ocenie prawnej.

– Dotychczas zagłosowało już 50 000 osób i jest to sygnałem, ile osób jest zainteresowanych rolnictwem ekologicznym.

– Kampania przeciwko logo zapoczątkowana przez Hans-Petera Schmidta (prawnika w Niemczech) zdenerwowała Komisję, ponieważ powołał się na przedstawicieli Komisji na kongresie IFOAM, jednak my nie powiedzieliśmy nic, co wskazywałoby, że zgadzamy się z jego kampanią.

 

unbenannt2_16

IFOAM EU:

– wygląda na to, że jesteśmy zgodni, że nie wszystkie trzy propozycje są możliwe do zastosowania ze względów technicznych (oprócz tego, że entuzjazm do propozycji jest ograniczony), np. logo nr 3,

– wygląda na to, że jest tendencja do wyboru pierwszej propozycji logo (liść i gwiazdki).

– firmy ekologiczne zareagowały ostro przeciwko propozycjom logo.

 

Zarząd IFOAM Grupy EU:

– zdecydował, że IFOAM Grupa EU musi się do tego odnieść i prześle list do Komisji przed Świętami i zajmie pozycję mediatora między sektorem rolnictwa ekologicznego I Komisją.

– list powinien zaoferować Komisji rozwiązania, ponieważ Komisja jest pod presją wyboru logo, a nie powinien atakować Komisji.

– jednak zawiadomimy Komisję, że znaczna część sektora rolnictwa ekologicznego nie podchodzi entuzjastycznie do propozycji logo,

– doceniamy, że Komisja zareagowała na naszą prośbę z 2004 r., by zmienić logo, jednak musimy zadbać, żeby to się zakończyło powodzeniem.

W żadnej propozycji nie ma wskazania na rolnictwo ekologiczne.

– jedną z opcji jest zaproponowanie Komisji technicznych poprawek, w tym celu planujemy spotkanie z Wydziałem Rolnictwa Ekologicznego w styczniu.

– wymagania co do nowego logo włączają konieczność użycia numeru identyfikującego jednostki certyfikującej bezpośrednio pod logo na etykietach wszystkich produktów pakowanych. Numer identyfikacyjny zawiera wskazówkę odnoszącą się do rolnictwa ekologicznego (np. DE-001-ÖKO-Kontrolstelle). Rozwiązaniem jest więc dodanie przedrostków 'bio’/’öko’/’eco’ w językach krajów członkowskich w kombinacji z logo.

Tu jest więc szansa na przekaz, że logo to odnosi się do rolnictwa ekologicznego. Ponadto:

– trzecia propozycja logo jest technicznie niemożliwa do zastosowania i nie jest brana pod uwagę,

– poprosimy o nową kampanię nowego logo i rolnictwa ekologicznego,

– przekażemy, że nie rozpoczynaliśmy żadnej kampanii, jednak sektor rolnictwa ekologicznego przekazuje nam, że zaproponowane logo są problematyczne.

 

Marco Schlüter

Dyrektor IFOAM Grupy EU