Eko-krowa? Dieta może zmniejszyć produkcję metanu o 25%

Opracowując bilans skrobi, cukrów, celulozy, popiołu, tłuszczu i innych składników paszy, ogólnokanadyjski zespół naukowców dał do ręki hodowcom bydła narzędzie umożliwiające zmniejszenie produkcji gazu metanowego przez ich stada nawet o 25%.

„To dobra wiadomość dla środowiska”, mówi Stephen Moore, profesor nauk rolniczych, żywności i żywienia na Uniwersytecie Alberta. „Metan jest gazem cieplarnianym, a w Kanadzie bydło przyczynia się do 72% jego całkowitej emisji. Poprzez identyfikację takich czynników jak dieta lub poznanie uwarunkowań genetycznych mogących zmniejszyć emisję, mamy nadzieję wskazać farmerom drogę ograniczenia oddziaływania ich produkcji na środowisko, a redukcja emisji metanu na poziomie 25% jest z pewnością osiągalna.”

Wykorzystując informacje z poprzednich badań, naukowcy skonstruowali obszerną bazę danych na temat ilości produkcji metanu stwierdzanych u bydła i dzięki temu byli w stanie opracować wzory pozwalające przewidzieć ile metanu wyprodukuje krowa, bazując jedynie na jej diecie.

Badanie zostało przeprowadzone wspólnie z Uniwersytem Guelph i Manitoda, Agriculture and Agri-Food Canada i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w Asutrii. Wyniki opublikowano w Journal of Animal Science.

Odkrycia bazujące na poprzedniej pracy Moore’a i jego zespołu badawczego dotyczące genetycznej selekcji bydła pod względem cech pozwalających na obniżoną produkcję metanu oraz te ostatnie, choć wymagają jeszcze dalszych badań przed wprowadzeniem ich na szeroką skalę w życie, są obietnicą znacznej poprawy w oddziaływaniu gospodarstw na otaczające je środowisko.

p1020672


University of Alberta, „Way To Cut Cattle Methane, Threat To Environment, By 25 Percent””, ScienceDaily
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska