Dlaczego czeremcha amerykańska opanowuje Europę?

Wynika tak z badań przeprowadzonych przez ekologa z Agricultural Research Service (ARS), Kurt’a Reinhart’a w Fort Koegh Livestock and Range Laboratory w Miles City w stanie Montana. Razem ze współpracownikami pobrał on losowo próbki gleby wokół drzew czeremchy amerykańskiej w więcej niż 20 lasach na całym terenie ich występowania w USA oraz z prawie 20 lasów, w których występowały na obszarze Niemiec, Francji, Belgii i Holandii. Z próbek gleby wyizolowano patogena o nazwie Pythium.

Pythium jest grzybem wywołującym chorobę zwaną zgorzelą siewek prowadzącą do ich zamierania w uprawach szklarniowych, polowych oraz w lasach.

Reinhart i współpracownicy przetestowali wirulentność otrzymanych izolatów Pythium. Następnie wykorzystali sekwencjonowanie DNA w celu ich identyfikacji. Okazało się, że niektóre nieagresywne typy Pythium występują powszechnie zarówno na obszarze USA jak i Europy, natomiast typy agresywne zostały znalezione jedynie pośród próbek pobranych z rodzimych obszarów występowania czeremchy.

Badania są unikalne, ponieważ przetestowano w nim wirulencję patogenów glebowych związanych z czeremchą amerykańską na obszarach rodzimych i skolonizowanych. Inne badania określały jedynie zróżnicowanie liczby gatunków patogenów związanych z roślinami na ich rodzimych i nierodzimych obszarach występowania, nie determinowały jednak wirulencji.

Przeprowadzone badania demograficzne wskazują, że drzewa czeremchy amerykańskiej rosną o wiele rzadziej w lasach USA niż Europy. Zjawisko to powiązane z rezultatami badań patogeniczności sugeruje, że Pythium umożliwia kontrolę populacji czeremchy amerykańskiej w Stanach, ale w Europie nie.

Dowody na napotykanie przez rośliny inwazyjne większego oporu ze strony środowiska rodzimego niż kolonizowanego potwierdzają popularną hipotezę, że gatunki inwazyjne – rośliny, owady czy inne zwierzęta – prosperują poza swoim rodzimymi obszarami występowania po części dlatego, że unikają tam swoich wrogów naturalnych.

 

USDA Agricultural Research Service, „Why North America Black Cherry Tree Is Invasive In Europe”, ScienceDaily
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska