Co dalej ze wspólnotową „Stokrotką”?
Projekt dokumentu o jakości produktów rolniczych, który został opublikowany 28 maja, dotyczy możliwości zmniejszenia różnorodności europejskich systemów znakowania żywności i programów certyfikacyjnych, z którymi maja do czynienie konsumenci UE.
Celem Komisji jest ułatwienie konsumentom i rolnikom odnalezienia się w gąszczu oznaczeń takich jak chronione oznaczenie geograficzne, oznakowania pochodzenia produktu z rolnictwa ekologicznego i terminów takich jak „wolny wybieg” czy „metoda tradycyjna”.
Dokument mówi o rozszerzeniu zakresu ekologicznego znakowania UE („Stokrotka”) w ten sposób, by mogło być ono stosowane w odniesieniu do żywności i pasz dla zwierząt.
Wspólnotowa „Stokrotka” widnieje obecnie na 3.000 produktów (nie na artykułach spożywczych i medycznych) w tym na detergentach, tekstyliach i podłożach ogrodniczych.
Sprzeciw Parlamentu
Pomysł wspólnotowego oznakowania ekologicznego napotkał opór. Głosowaniem z 2 kwietnia Parlament Europejski wyraził sprzeciw wobec propozycji rozszerzenia zakresu znakowania ekologicznym logo „Stokrotka” na żywność, wnosząc jednocześnie o zbadanie sprawy przez Komisję Europejską.
Francja oznajmiła departamentowi rolnictwa Komisji Europejskiej, że objęcie żywności wspólnotowym znakowaniem ekologicznym groziłoby zawiłością i brakiem spójności systemu. Pogląd ten podziela Christophe Derrien z Copa-Cogeca, stowarzyszenia rolników europejskich. Twierdzi on, że „Stokrotka” mogłaby wywołać niepotrzebne zamieszanie wokół produktów rolnictwa ekologicznego. Ale jednocześnie oznajmia, że Copa-Cogeca jest pozytywnie nastawiona do prac Komisji Europejskiej nad zagadnieniem jakości produktów rolnych.
„Poszukiwanie jakości”
„Poszukiwanie jakości jest zasadniczym elementem europejskiej strategii rolno-spożywczej na globalnym rynku,” głosi projekt Komisji. Konsultacje prowadzone od 2006 roku pokazały, że pewne idee spaliły na panewce. Proponowane oznakowanie spełniania wymogów UE („EU requirements label”) przeznaczone dla produktów wyprodukowanych w gospodarstwach zgodnie ze standardami europejskimi spotkało się z protestami rolników i sprzedawców detalicznych. Poza tym Stany Zjednoczone ostrzegły Komisję Europejską, by była w tej kwestii ostrożna z uwagi na istniejące ryzyko konfliktu ze Światową Organizacją Handlu w zakresie dyskryminacji produktów importowanych.
Jennifer Rankin, „Commission backs extending role of EU Eco-labelling”, European Voice
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska