Choroba Parkinsona a zawodowa ekspozycja na pestycydy
Choć przyczyna występowania choroby Parkinsona, drugiego najpowszechniej po chorobie Alzheimera występującego zwyrodnienia ośrodkowego układu nerwowego, nie jest znana, w większości przypadków wiąże się ją z łącznym występowaniem środowiskowych czynników ryzyka i podatności uwarunkowanej genetycznie. Wstrzykiwanie szczurom insektycydu rotenonu prowadziło do występowania u nich zwierzęcego wariantu choroby. Liczne studia epidemiologiczne wskazują na związek między pestycydami i chorobą Parkinsona, ale większość z nich nie określa konkretnych substancji lub bada wpływ ekspozycji na asocjację.
Badania prowadzone przez dr Alexis Elbanz z Inserm, narodowego instytutu naukowych badań zdrowia w Paryżu i Uniwersytetu Pierre et Marie Curie (UPMC), obejmowały pracowników rolnych ubezpieczonych we francuskich jednostkach ubezpieczeń zdrowotnych, regularnie narażonych w czasie swojej pracy na kontakt z pestycydami. Lekarze medycyny pracy opracowali szczegółowe historie ekspozycji na podstawie przeprowadzonych z rolnikami wywiadów, wizyt w gospodarstwach oraz na podstawie zebranych danych dotyczących ekspozycji np. wielkości gospodarstwa, typu upraw, chowu zwierząt, rodzaju stosowanych pestycydów, częstotliwości i długości ekspozycji w ciągu roku oraz metod oprysku.
Okazało się, że pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona w czasie swojej pracy byli częściej i przez dłuższy okres czasu (lat/godzin) narażeni na kontakt z pestycydami niż osoby zdrowe. Spośród trzech głównych grup pestycydów (insektycydy, herbicydy, fungicydy) największe różnice zachorowalności stwierdzono dla insektycydów: u pacjentów stosujących insektycydy stwierdzono dwa razy większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona.
„Rezultaty naszych badań wspierają hipotezę, że środowiskowe czynniki ryzyka, takie jak zawodowa ekspozycja na pestycydy, mogą prowadzić do degeneracji układu nerwowego,” mówi dr Elbaz.
Badanie zwraca także uwagę na konieczność edukacji rolników w zakresie zasad bezpiecznego stosowania pestycydów oraz podkreśla wagę promocji i zachęcania do używania wyposażenia ochronnego w czasie pracy z chemikaliami. Poza tym badanie nasuwa też pytanie o rolę niższych poziomów ekspozycji środowiskowej na pestycydy: w powietrzu, wodzie i żywności.
Wiley-Blackwell, „Parkinson’s Disease Associated With Pesticide Exposure In French Farm Workers”,ScienceDaily
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska