Chmiel – trudna sytuacja

Część zakładów sprowadzała równocześnie surowiec z zagranicy, głównie z Niemiec, Czech, Słowenii i USA. Największe punkty skupu uważają, że w wielu przypadkach rolnicy są sami sobie winni. Na początku sierpnia nie chcieli podpisywać umów po 35 złotych za kilogram szyszek, żądając 50-cio złotowych stawek.

Wciąż liczyli bowiem na wysokie ceny, takie jak w ubiegłym sezonie. Zdaniem firm skupujących nie było to realne, bo stawki w 2007 roku spowodowane były brakiem surowca w Europie, do czego w dużej mierze przyczyniło się tornado w Słowenii niszczące ponad 600 hektarów tamtejszych upraw. W tym sezonie jednak sytuacja się zmieniła, zbiory były udane i ceny spadły.

Ceny szyszek chmielowych zł/kg

2008 listopad            19-25

2009 luty                12-18

W listopadzie 2008 roku maksymalnie można było uzyskać 25 złotych za kilogram szyszek, w lutym znacznie mniej, najczęściej około 15-tu.

Teraz producenci, którzy zostali z szyszkami zastanawiają się jak ratować swoje zbiory przed stratami. Szansą jest przetworzenie szyszek na własny koszt u naszych południowych sąsiadów i przetrzymanie surowca w tej postaci.

 

 

Źródło: Agrobiznes