Ceny produktów rolno-spożywczych

 Po podwyżkach cen pszenicy na europejskim rynku wkrótce nie będzie śladu- uważają eksperci , bo w tym sezonie ziarna jest dużo więcej niż w ubiegłych latach. Podobnie jest w Polsce. O ile oczywiście potwierdzą się szacunki – ten rok może być u nas absolutnie rekordowy. Głównie za sprawą wyższych plonów, które według Strategie Grains mają wynieść blisko 4,4 tony z hektara. To o 4,5% więcej niż w ubiegłym roku i aż o 7,5% więcej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu sezonów. O rekordowych plonach mówi też GUS i zakłada jeszcze wyższe szacunki plonów. Według urzędu, plony pszenicy ozimej mają wynieść 4,5 tony z hektara, a jarej blisko 3 i pół.
 
 
 A jak wypada podsumowanie tygodnia na światowym rynku zbóż? Mamy spadki i to dość znaczące. Ziarno tanieje od Europy po Amerykę. Przed obniżkami broni się tylko pszenica na paryskim Matifie. Na ostatniej sesji tona tego ziarna sięgnęła 208 euro, czyli najwięcej od czerwca. Ale zdaniem ekspertów z Warszawskiej Giełdy Towarowej- to wynik działań kapitału spekulacyjnego, a nie rzeczywistej oceny rynku, więc samo zawirowanie potrwa tylko chwilę. Zobaczmy jak kształtują się notowania.
 
 
 
 Nowy miesiąc i nowe ceny. Niestety dla hodowców coraz niższe. W piątek Niemcy obniżyli swoje cenniki o 7 eurocentów i to wystarczyło by dziś większość rodzimych firm skorygowała oferowane rolnikom stawki o 30 groszy za kilogram. Reszta do takiego ruchu szykuje się od jutra. I jak przekonują przetwórcy, na tym, być może nie koniec obniżek, bo nasz rynek w zbyt dużym stopniu zależy od importu, by samodzielnie decydować o cenach. Import idzie pełną parą, tymczasem handel nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Mimo długiego weekendu sprzedaż mięsa rozczarowała. Podobnie może być przed zbliżającym się kolejnym świętem.
 
 Skup grzybów jest już praktycznie wstrzymany. Wszystko przez złą jakość podgrzybków i brak odpowiedniej ilości surowca. Grzyby zbierane są tylko na potrzeby domowe. Oprócz podgrzybków można znaleźć w lasach jeszcze tylko gąski i rydze. W tym sezonie hurtowe ceny grzybów zaczęły się od bardzo wysokich poziomów i prawie do końca zbiorów na nich pozostały.
źródło: Agrobiznes; tvp.pl