Ceny produktów rolno-spożywczych

 
 
 Znacznie spokojniej za to na rynku zbóż. Ale ta sytuacja nie jest komfortowa dla żadnej ze stron. Bo i dla kupujących i dla sprzedających, ceny są mało korzystne. Do transakcji dochodzi więc rzadko. Młyny nie chcą kupować, bo mają jeszcze spore zapasy i poluj ą jedynie na cenowe okazje. Tymczasem producenci nie chcą sprzedawać zbyt tanio, bo wciąż pamiętają wysokie stawki sprzed miesiąca, a po drugie, wolą poczekać. Nawet jeśli miałoby to oznaczać czekanie do żniw. Gra nerwów więc trwa.
 
 

 Cukier coraz słodszy – szczególnie dla kupujących. Od początku miesiąca ceny topniały, a ostatnie dwa tygodnie przyniosły nadspodziewanie dużą przecenę. Ceny spadły poniżej kosztów produkcji. Przeceny były głównie efektem zapowiadanej rekordowej produkcji cukru w Brazylii. Kampania ruszyła i jej tempo wskazuje, że słodkiego surowca zostanie wytworzone ponad dwukrotnie więcej niż w ubiegłym sezonie. Lepsze wyniki będą też w Meksyku i Tajlandii. Dodatkowym impulsem do korekty jest mocna pozycja dolara i realizacja rekordowego kontraktu majowego na cukier surowy w Nowym Jorku – sprzedano ponad milion 400 tysięcy ton cukru, najwięcej od 30 lat.

 Dużo mniejsze dostawy, za to ceny przyprawiają o zawrót głowy. Są już gruntowe truskawki z krajowej produkcji. I choć kosztują dwa razy więcej niż przed rokiem, amatorów tych słodkich owoców nie brakuje. Brakuje za to dobrej pogody. Jeszcze w połowie maja, intensywne słońce znacznie przyspieszyło kwitnienie na plantacjach owoców i w sadach. Teraz padające od kilku dni deszcze utrudniają dojrzewanie. Ale jak przekonują eksperci z podwarszawskich Bronisz, spadku cen możemy spodziewać się dopiero za tydzień.
 
źródło: Agrobiznes; tvp.pl