Ceny produktów rolno-spożywczych

 
 Twardy orzech do zgryzienia dla producentów owoców miękkich. W zakładach przetwórczych pełnia skupu wiśni. Ceny dwa razy niższe niż przed rokiem. Za wiśnie do tłoczenia, dowiezione bezpośrednio do zakładów można otrzymać około 80 groszy, w punktach skupu stawki są jeszcze niższe. @ WIŚNIE DO TŁOCZENIA 0,80 – 0,85 zł/kg Owoce do mrożenia, w zależności od jakości kosztują od 90 groszy, maksymalnie do 1 złotego 20 groszy. To głównie odmiana łutówka. Skup potrwa do końca miesiąca. Dla zakładów jeśli tylko maja pieniądze i wolne magazyny- to super okazja, by bardzo tanio zaopatrzyć się w surowiec. Zdecydowanie gorzej na tej współpracy wychodzą plantatorzy.
 
 
 Szybsze tempo sprzedaży utrzymane, bo inwestorzy nie chcą tracić. Utrzymany też kurs w jakim podążają ceny śruty sojowej, od początku miesiąca zniżkowy. I chociaż dzienne spadki nie są spektakularne, to już skala przecen w całym lipcu może zaskakiwać. Pierwszego lipca notowania śruty sojowej za oceanem przekraczały 456 dolarów za tonę. I w zaledwie trzy tygodnie spadły do poziomu 380 dolarów. Obniżka o ponad 75 dolarów imponuje, ale też i zaskakuje, bo początkowo nic na nią nie wskazywało. Prognozy zbiorów soi nie były optymistyczne, gdyż obawiano się skutków El Nino. Tymczasem zbiory okazały się więcej niż udane i teraz surowiec jest masowo wyprzedawany. A że śruta sojowa dosyć szybko się psuje, to sprzedaż ruszyła pełna parą.
 
 
 W tym roku to nie same żniwa, ale jakość nasion i ich ilość są głównymi sprawcami przecen na rynku rzepaku. A do końca zbiorów jeszcze sporo czasu, może się więc okazać, że to będzie rok wyjątkowo niskich cen. Jeszcze na początku miesiąca tona rzepaku na paryskim parkiecie Matif wyceniana była na ponad 340 euro. Od tamtej pory minęły trzy tygodnie, a stawki spadły poniżej 310 euro. Tak duża obniżka, to na tym rynku rzadkość. Zawiniła piękna pogoda, która zapewniła producentom w całej Europie wysoką wydajność z hektara bez utraty jakości nasion. Rzepak jest dobrze zaolejony i ma odpowiednie parametry białka. A wcześniej skoszony, wcześniej pojawił się na rynku.
 
źródło: Agrobiznes; tvp.pl