Ceny produktów rolno-spożywczych
Skup tytoniu dobiegł końca i podobnie jak rok wcześniej fermentownie będą miały do przerobienia około 30 tysięcy ton liści, czyli nawet o 1/5-tą mniej niz 2 lata temu. Zakończono też kontraktacje na nowy sezon. I tu wyniki są zdecydowanie na plusie. Nowe kontraktacje są znacznie wyższe niż w 2013-tym roku i wynoszą około 38 tysięcy ton liści. Powód to ostatni rok unijnych dopłat do tytoniu. Plantatorzy mogą zarobić i chcą wykorzystać ostatnią pomoc finansową. Co będzie później, tego nikt nie wie. Może zaczną sie masowe likwidacje plantacji. Nad problemem zastanawiają się wszystkie państwa unijne, dla których uprawa tytoniu jest ważna. Przyszły rok będzie więc decydujący, jeśli chodzi o przyszłość tej branży.
Jedni wciąż jeszcze myślą, inni już wprowadzili zmiany. Choć zapowiedzi były inne, w części zakładów ceny skupu świń po świętach ruszyły w górę. W niektórych miejscach nawet o 40 groszy za kilogram. Ale wielkich zmian w ogólnokrajowym cenniku to nie wywołało. Ci, którzy podnieśli ceny, dopasowali się do średniej. I wcale nie nazywaja tego podwyżką, a zwykłą aktualizacją. Sprawdżmy zatem, jak daleko ta aktualizacja jest posunięta.
Skup zbóż w portach zakończony, statki odpłynęły i dopiero w maju Gdynia będzie kupować ziarno. Ceny zatrzymały sie na wysokim poziomie, w krajowych magazynach tradycyjnie taniej. Jakie tendencje będą obowiązywać w tym tygodniu będzie wiadomo dopiero po zakończeniu dzisiejszych transakcji. Cały tydzień ruch w portach był ogromny. Rolnicy skuszeni wysokimi stawkami chętnie przywozili ziarno na północ kraju. Jednak nie wszystkim udało się zbyć zboże. Bo chętnych było więcej, niż wynosiły potrzeby. Ci którym sie udało też nie zawsze byli zadowoleni, bo o ile w poprzednich latach ziarno skupowane na doładowanie statków osiągało jeszcze wyższe ceny, to w tym roku stawki spadły.
Na handel drobiem w tygodniu przedświątecznym nie można narzekać. Zamówienia ze strony sieci handlowych są bardzo duże. Ceny rosną, a liderem podwyżek jest mięso indycze. Kilogram filetów z indyków kosztuje od 16-stu do blisko 18-tu złotych. Ceny udźca bez kości też wyższe, dochodzą do 14 złotych. Na rynku kurczaków bardzo dobrze sprzedają się główne elementy, przede wszystkim świeże filety i ćwiartki, których zapasy zaczęły się kurczyć oraz skrzydełka, juz pod grillowe zamówienia. Trochę gorzej jest ze sprzedażą tuszek.
źródło: Agrobiznes; tvp.pl