Biopaliwa i żywność – kompromis możliwy

szalka

Na Uniwersytecie Kalifornijskim po raz pierwszy zastosowano technologię wykorzystującą zmodyfikowane mikroorganizmy, które charakteryzują się zdolnością przetwarzania materiałów organicznych (np. prosa rózgowego, łusek kolb kukurydzy) w halogenki metylu – surowiec niezbędny do produkcji benzyny i wielu innych gospodarczo ważnych produktów. Ten nowy proces przyspieszyłby rozwój technologii produkcji biopaliw z odpadów rolniczych, przez co zmniejszyłby napięcie wokół ich produkcji z surowców wykorzystywanych jednocześnie w przemyśle spożywczym i podnoszonych argumentów zagrożenia bezpieczeństwa światowego zaopatrzenia w żywność.

Christopher Voigt i współpracownicy są zdania, że wykorzystanie odpadów z upraw rolniczych jest jedną z atrakcyjniejszych alternatyw przekształcania biomasy w paliwa płynne i inne surowce chemiczne otrzymywane obecnie z ropy naftowej. Choć istnieją rośliny i mikroorganizmy, które naturalnie wytwarzają halogenki metylu, nie robią tego w ilościach pozwalających na zastosowanie w procesach komercyjnych.

Spośród 89 genów odpowiedzialnych za produkcję halogenków metylu, roślinnych, grzybowych i bakteryjnych, naukowcy wybrali te, które posiadały potencjał produkowania największych ilości substancji. Wyselekcjonowane geny wkleili w genom drożdży browarniczych – wykorzystywanych do produkcji wina i piwa – otrzymując w ten sposób komórki drożdży wytwarzające zamiast alkoholu duże ilości halogenków metylu.

W badaniach laboratoryjnych przetestowano dwa zmodyfikowane mikroorganizmy na materiale organicznym w postaci prosa rózgowego, łusek kukurydzianych, odpadów z trzciny cukrowej oraz drewna topoli. Okazały się one zwiększać produkcję substancji na poziomie pozwalającym myśleć o ich zastosowaniu komercyjnym.

 

 

American Chemical Society, „Adance Toward Producing Biofuels Without Stressing Global Food Supply”, ScienceDaily
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska