Andrzej Gross prezesem ARiMR

Pracował tam od 2002 roku, choć z przerwą – w 2006 roku został odwołany ze stanowiska dyrektora wraz z szefami wszystkich oddziałów regionalnych. Funkcję dyrektora regionalnego pełnił ponownie i już nieprzerwanie od 2008 roku. W rywalizacji o fotel prezesa Agencji pokonał Aleksandra Bentkowskiego, polityka i adwokata, ministra sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Według ministra rolnictwa, zmiana prezesa była konieczna, bo „instytucje związane z sektorem rolnym muszą pracować bardziej przejrzyście”. Tak we wrześniu ubiegłego roku mówił Stanisław Kalemba.

Partyjni koledzy Andrzeja Grossa cenią spokój i stanowczość nowego szefa Agencji.

– Te dwie cechy predysponują go do tego, żeby taką bardzo odpowiedzialną funkcję objął. To, czego się najbardziej obawiam, to czy w tak zwanej „Warszawce” sobie poradzi – mówi poseł Eugeniusz Kłopotek. Rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego z zadowoleniem przyjęli informację o nominacji regionalnego dyrektora Agencji. Dotychczasową współpracę z nim oceniają pozytywnie i są dumni z takiego wyróżnienia przedstawiciela ich regionu.

– To wybitny fachowiec, unijne programy zna od podszewki. Trudno o bardziej kompetentną osobę na stanowisko głównego prezesa Agencji Restrukturyzacji – ocenia Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Andrzej Gross do momentu oficjalnego objęcia stanowiska nie chce się wypowiadać. Ma 59 lat. Mieszka w Brzozówce pod Toruniem. Żonaty, ma dwójkę dorosłych dzieci.

Autor: Maria Sikorska
Źródło: TVP Bydgoszcz, „Agroregion”; tvp.info