Aktualne ceny produktów rolno-spożywczych i paliw

A jak wygląda sytuacja na światowych rynkach zbożowych? Za nami kolejny tydzień wzrostów i to mimo realizacji zysków przez część inwestorów. Kontrakty zamknęły sie na plusach i w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jednak ciąg dalszy dla rynków po obu stronach Atlantyku może być bardzo różny. Według prognoz analityków, w tym sezonie produkcja pszenicy w USA najprawdopodobniej będzie niższa, niż w ubiegłym. A to oznacza, że po żniwach można spodziewac sie wzrostów cen. I już widac taką tendencję, analizując kontrakty terminowe. Te z realizacją w grudniu są wyceniane nawet o 4,5% wyżej niż majowe. Odwrotnie jest w Europie. Na giełdzie w Paryżu i w Londynie notowania grudniowe są aż o 10% niższe niż oferowane w maju.
Po jednej stronie coraz bardziej zniechęceni do sprzedaży producenci, po drugiej, czekające na kolejne spadki cen, młyny i mieszalnie pasz. Rezultat – transakcji niewiele. Gdyby nie eksporterzy, którzy „polują” na dobrej jakości pszenicę, panowałby całkowity zastój. Ziarna w kraju jest coraz mniej, dlatego ceny lekko poszły w górę. Ale tylko pszenicy. Teraz tona konsumpcyjnej w magazynie sprzedającego kosztuje 940- 950 złotych. Paszowa – w zależności od rejonu – jest o 20- 30 złotych tańsza.
Szału nie było i nie ma. Jeśli nawet przed świętami na rynku mięsa było minimalne ożywienie, to już się skończyło. Zakłady będą prowadzić skup do końca tygodnia, by zgromadzić zapasy surowca na poświąteczną produkcję. Ceny najczęściej stoją w miejscu i trudno wynegocjować więcej niż to, co zapisano w cennikach. A tam, gdzie stawki były najwyższe, wprowadzono nawet 10-cio groszowe korekty.
Jeszcze nie musimy obawiać się podwyżek, ale korekty cen paliw już się wyczerpują – mówią analitycy. A wszystko za sprawą cypryjskiego zamieszania. Opodatkowanie oszczędności na Cyprze nie doszło do skutku, ale batalia o nie, niekorzystnie odbiła się na rynku walutowym. Złoty zdecydowanie się osłabił, a to dało koncernom sygnał do podwyżek hurtowych cenników. O ile olej napędowy w hurcie jeszcze w tym tygodniu taniał, o tyle benzyny zdrożały średnio o 10 groszy za litr.
źródło: Agrobiznes; tvp.pl