Agrotrendy na Agrotravel

Polska wieś ma wiele walorów i praktycznie nieograniczony potencjał atrakcyjności turystycznej . Polska wieś ma wiele walorów turystycznych i praktycznie nieograniczony potencjał atrakcyjności turystycznej. Przykładów jest sporo.
Najnowszą atrakcją turystyczną Borów Tucholskich są… mówiące kamienie. Stanowią one uzupełnienie sieci szlaków turystycznych, z których ponad 540 km zostało odnowionych w ramach projektu „Borowiackie Szlaki” o ciekawe dla turystów punkty. Każda z lokalizacji oznakowanych kamieniem otrzyma oddzielną stronę na portalu turystycznym, utworzonym w ramach tego samego projektu. Poszczególne lokalizacje dostępne będą także w aplikacji na telefony komórkowe, działającej także poza zasięgiem internetu. Na każdym kamieniu wyryta będzie krótka informacja o atrakcji turystycznej oraz kod QR z adresem strony internetowej z pełnym opisem atrakcji. Informacje te dostępne będą także na stronach powiatowej informacji turystycznej.

Z kolei w Prądkach pod Bydgoszczą atrakcje godne uwagi znajdą amatorzy latania. Jest tam tunel aerodynamiczny. Maszyna wyposażona jest w trzy ogromne wentylatory o średnicy dwóch metrów każdy, które zapewnią wysokość lotu na cztery metry. Silniki wytwarzają pionowy strumień powietrza imitując lot, a raczej spadanie z dużą prędkością.

Na wsi nie brakuje ciekawych inicjatyw, zróżnicowanych całorocznych atrakcji, ale także imprez. W gminie Koronowo już wkrótce odbędzie się kiermasz rzeczy niechcianych, a w Grucznie w wakacje odbędzie się Festiwal Smaku, gdzie można skosztować produktów regionalnych – serów, wędlin czy nalewek, z całej Polski.

Poszczególne regiony kraju odgrywają ogromną rolę w stymulowaniu i kreowaniu pożądanych zjawisk oraz przemian społeczno-ekonomicznych i kulturowych wsi, w tym również dotyczących turystyki wiejskiej. I właśnie regionalne pomysły i inicjatywy są prezentowane podczas Targów AGROTRAVEL.

Impreza, gromadząc co roku blisko 150 wystawców z kraju i zagranicy oraz blisko 20-tysięczną publiczność, umożliwia niepowtarzalną okazję do spotkań w szerokim międzynarodowym gronie elity turystyki wiejskiej, do nawiązywania cennych bezpośrednich partnerskich kontaktów oraz wymiany doświadczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami działań. Służy temu zarówno prezentacja wystawców, jak również organizacja licznych wydarzeń towarzyszących – konferencji, szkoleń czy warsztatów.

W tym roku Targom towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja „Infrastruktura okołoturystyczna jako element wzbogacający ofertę obszarów wiejskich”. To swego rodzaju forum dyskusyjne na temat infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz zmienionej przestrzeni publicznej obszarów wiejskich, mających istotny wpływu na atrakcyjność turystyczną regionów. Podczas imprezy zostaną przeprowadzone 2 konkursy dla wystawców: na najciekawsze stoisko oraz najbardziej interesujący pakiet turystyki wiejskiej. Regionem Partnerskim piątej edycji targów AGROTRAVEL 2013 jest Województwo Lubelskie, a krajem partnerskim Region Centralnej Finlandii.

Autor: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz, „Agroregion”
Źródło: TVP