Planowanie ważnym narzędziem walki z powodzią
Niezbędne plany możesz przygotować w oparciu o przedstawione poniżej wskazówki opracowane przez serwis upowszechnieniowy NDSU.
- Słuchaj radia, oglądaj telewizję lub odwiedzaj lokalne lub wojewódzkie strony internetowe w poszukiwaniu najnowszych informacji o fali powodziowej.
- Wnieś do środka meble ogrodowe i inne przedmioty, które mogłyby być porwane przez wodę; swój dobytek oraz rzeczy stwarzające ryzyko dla środowiska i ludzi (jak np. środki ochrony roślin, farby, środki czyszczące) przenieś na wyższe poziomy.
- Upewnij się, że pompa ściekowa działa prawidłowo.
- Odłącz zasilanie elektryczne od wszystkich urządzeń zagrożonych przez powódź takich jak zamrażarki, zmywarki, suszarki oraz te części domu oraz innych budynków, które mogłyby być podtopione.
- Nie dotykaj urządzeń elektrycznych, jeśli jesteś mokry albo stoisz w wodzie.
- Zaopatrz się w awaryjne źródło prądu jak np. generator prądotwórczy.
- Jeśli budujesz wały rób to poprawnie i starannie, albo cała praca obróci się w niwecz;
- Na wypadek powodzi zaszczep siebie i swoją rodzinę przeciwko tężec;
- Zabezpiecz ważne dokumenty takie jak świadectwo urodzenia, ślubu, akty notarialne czy polisy ubezpieczeniowe. Przechowuj je w wodo- i ognioodpornych pojemnikach lub w pancernej kasetce i przenieś je w miejsce znajdujące się poza zasięgiem ewentualnej fali powodziowej. Jeśli wystąpi konieczność ewakuacji zabierz najważniejsze dokumenty ze sobą (również zabezpieczone). Rozważ wykonanie kopii dla członków rodziny lub najbliższych przyjaciół.
- Sporządź spis przedmiotów gospodarstwa domowego i innego mienia i zapisz w nim ceny oraz daty zakupów. Ewentualnie możesz też dokonać dokumentacji fotograficznej i video swojej własności.
- Na wypadek odcięcia dopływu energii elektrycznej przygotuj: zapas wody i żywności (nie wymagającej gotowania ani mrożenia), radio zasilane bateriami, latarki i zapasowe baterie. Lampa naftowa, turystyczna kuchenka gazowa oraz gaśnica również mogą okazać się pomocne.
- Jeśli zostanie odcięte zasilanie łatwo psującą się żywność można przenieść do przyjaciół, sąsiadów lub do placówki handlowej mającej możliwość jej przechowania.
- W razie ewakuacji niezbędne jest posiadanie przygotowanych do niej zapasów: wody, trwałej żywności, papierowych lub plastykowych talerzy, kubków i sztućców; ubrań i butów na zmianę; koców i śpiworów; apteczki, przepisanych leków; środków specjalnych dla dzieci i osób starszych; gotówki i kart kredytowych oraz ważnych numerów telefonów.
- Zaplanuj trasę i cel ewakuacji. Zdecyduj, dokąd się udasz jeśli sytuacja zmusi Cię do niej: do rodziny, do przyjaciół czy lokalnej publicznej placówki. Przy planowaniu uwzględnij, że część ulic i dróg może być pod wodą.
- Wyznacz osobę kontaktową do której członkowie rodziny mają dzwonić w razie rozdzielenia w czasie ewakuacji. Upewnij się, że wszyscy posiadają numer kontaktowy do tej osoby.
- W swoich planach uwzględnij także zwierzęta domowe. Publiczne placówki nie wpuszczą Twojego kota albo psa ze względów zdrowotnych. Pozostawienie zwierząt bez opieki stwarza z kolei ryzyko dla ich zdrowia, a pozostawione same i zestresowane sytuacją mogą zniszczyć Twój dom.
- Nie przechodź przez płynącą wodę. 15 cm płynącej wody może Cię przewrócić. Jeśli już musisz pokonać taką przeszkodę, przechodź tam, gdzie woda nie płynie i używaj kija do sprawdzanie jakości podłoża przed sobą.
-
Nie używaj samochodu na obszarach po wodą. 15 cm wody sięga podwozia większości samochodów osobowych, co może spowodować utratę kontroli nad pojazdem lub jego zatrzymanie. 30 cm wody może unieść wiele samochodów. 60 cm płynącej wody może już porwać większość pojazdów, także auta terenowe i półciężarówki.
Opracowanie: mgr inż. Wanda Cegiełkowska
Na podstawie: „Planning as Important Flood-fighting Tool”
NDSU Agriculture Communication 2009