Alternatywa dla zabłoconego wybiegu
Bliskie sąsiedztwo alternatywnych obszarów wykorzystywanych do karmienia bydła pozwala na ich przemieszczanie z powrotem, gdy robi się zbyt wilgotno i dalsze przebywanie zwierząt groziłoby nadmiernym obciążeniem gruntu. Obszary te powinny również mieć łatwy dostęp do siana i wody. Ważne jest również dostosowanie powierzchni wygrodzonego gruntu do wielkości stada, by uniknąć nadmiernej obsady.
Regularna zmiana alternatywnego miejsca karmienia jest konieczna w celu uniknięcia trzech głównych zagrożeń:
• Nagromadzenia niewykorzystanych resztek paszy – może powodować problemy w przypadku uprawy bezorkowej w czasie siewu wiosną, może też opóźniać wschody roślin;
• Koncentracji nawozu organicznego na wykorzystywanej powierzchni – cykliczne przemieszczanie stada w różne miejsca przeznaczonej do tego powierzchni zapewnia równomierne jego rozmieszczenie;
• Nadmiernego zbicia gleby, powodującego powstawanie błota i utrudniony siew wiosenny.
W ramach zarządzania alternatywnymi obszarami karmienia zwierząt należy również uwzględnić miejsca gromadzenia się zwierząt przy wodopojach oraz odległość od wód powierzchniowych. Stałe miejsca, w których gromadzą się zwierzęta np. wokół dostępu do wody, doprowadzą do koncentracji nawozu w konkretnym miejscu. Należy zatem w regularnych odstępach czasu wywozić go i prawidłowo stosować na polach uprawnych. Pozostawienie go w tym jednym miejscu groziłoby powierzchniową ucieczką składników pokarmowych i przenikaniem ich do wód oraz erozją gleby. Między terenami pozbawionymi wegetacji a wodami powierzchniowymi powinny istnieć strefy buforowe np. w postaci dobrze utrzymanej darni. Pasy wzdłuż odwodnień i odprowadzeń wody również powinny być chronione.
Przestrzeganie zasad dobrej praktyki rolniczej pozwoli na odciążenie jednych gruntów i racjonalne wykorzystanie innych, nie pogarszając przy tym jakości środowiska.
Opracowanie: Wanda Cegiełkowska
Na podstawie: „How to Manage Winter Feeding Areas” NDSU Agriculture Communication;