Stop GMO
Dlatego Komisja Europejska postanowiła zmusić oba kraje do zniesienia zakazu i przestrzegania unijnych przepisów. Na to nie zgodzili się jednak ministrowie środowiska. Wniosek odrzuciło ponad 20 krajów. Zdaniem organizacji ekologicznych, to zielone światło także i dla nas.
Jacek Winiarski, Greenpeace Polska: nie musimy się obawiać Komisji Europejskiej. Polski rząd może taki podobny zakaz wprowadzić w Polsce.
Eksperci z Rady Gospodarki Żywnościowej zalecają jednak ostrożność. Powstrzymanie się Brukseli od ukarania Austrii i Węgier nie oznacza zmiany stanowiska w sprawie GMO. A tylko odłożenie decyzji w czasie. Do momentu, aż na obie odmiany zmodyfikowanej kukurydzy zostaną przywrócone unijne pozwolenia na wysiew.
Marek Przeździak, Rada Gospodarki Żywnościowej: z moich informacji wynika, że w marcu te decyzje, ocena zostanie zakończona i w tym momencie nie będzie żadnej przeszkody, żeby ta uprawa mogła być kontynuowana.
Dlatego w ciągu najbliższych miesięcy można się spodziewać, że Komisja Europejska po raz kolejny podejmie próbę zmuszenia obu krajów do zmiany prawa. I tym razem wniosek najprawdopodobniej zostanie już przyjęty.
Źródło: Agrobiznes