Ceny i komentarze

 

Tona tej paszy nie przekracza teraz 1200 złotych, za śrutę słonecznikową, na którą jest duży popyt trzeba zapłacić maksymalnie 1260. Handel rzepakiem niezbyt obiecujący. Rolnicy, którzy czekali na podwyżki, nie doczekali się. Teraz chcą szybko pozbyć się nasion. Po ostatnich dużych przecenach na paryskim MATIFie, u nas też spadki.

Zakaz uboju rytualnego czy afera z koniną – to już wystarczy by sprzedaż wołowiny wyraźnie osłabła. Tymczasem rolnicy ze sprzedażą zwierząt czekali na przełom lutego i marca. Mrozy ustąpiły, a pieniądze potrzebne są na spłatę zobowiązań i wiosenne prace polowe. Jak tłumaczą przetwórcy innego wyjścia nie ma, jak tylko obniżać stawki i ograniczać uboje. Jak szacują sprzedaż spadła o 20 – 30 %. Najtrudniej znaleźć teraz chętnych na mięsa drobne wykorzystywane do dalszego przerobu, nieco lepiej sprzedają się elementy szlachetne. Ceny żywca już spadły od 10 nawet do 50 groszy za kilogram. I być może na tym nie koniec.

 

Spadek cen i liczby realizowanych transakcji. To obraz krajowego rynku zbóż. Coraz niższe stawki zniechęcają rolników do sprzedaży ziarna, a popyt też jest słaby. Za to na linii eksport-import szykują się wyraźne zmiany. Porty przyjmują teraz pszenicę konsumpcyjną i jęczmień. Trochę ziarna handlowcy wysyłają na zachód i południe. Ale trend eksportowy powoli zaczyna się odwracać, bo mimo coraz niższych stawek u nas, ziarno i tak jest stosunkowo drogie. Konkurencja nie śpi i teraz do Polski zaczynają docierać pierwsze transporty pszenicy paszowej z Węgier i Rumunii.

To raczej konieczność dopasowania się do konkurencji, a nie rzeczywiste potrzeby rynku – mówią ci, którzy skorygowali ceny skupu żywca w górę. Zdecydowana większość przetwórców pozostawia jednak stawki na niezmienionych poziomach. Rozpiętość cenowa w najwyższych klasach dość duża. Od 6 złotych 5 groszy za klasę E do 6 złotych 70 groszy za „S”. U maksymalnie kosztuje 6 złotych 25 groszy. R-ka nadal poniżej 6. Niewielkie podwyżki widać za to w zestawieniach Ministerstwa Rolnictwa.

źródło: Agrobiznes; tvp.pl