Będą ułatwienia dla ekologicznych rolników?
Obecnie, aby uzyskać taką zgodę, trzeba każdorazowo złożyć wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych lub Głównego Inspektora JHARS, który zapoznaje się z opinią w tej sprawie jednostki certyfikującej, kontrolującej danego producenta.
Nowe przepisy usuwają więc obowiązek każdorazowego występowania o zgodę na odstępstwa, co oznacza zmniejszenie obciążeń dla producentów ekologicznych i odciążenie administracji.
Przewidziano też wprowadzenie uproszczeń związanych z przekazywaniem przez jednostki certyfikujące Głównemu Inspektorowi JHARS danych dotyczących kontrolowanych producentów. Nie będą one musiały informować IJHARS o zmianach nieistotnych z punktu widzenia nadzoru nad produkcją ekologiczną. W związku z tym Główny Inspektor opracuje i przekaże jednostkom certyfikującym wzory formularzy określających taki zakres zmian, o których informowanie jest konieczne do przeprowadzenia skutecznej kontroli.
Zmieniony zostanie termin przekazywania informacji – ma to być 30 listopada każdego roku, a nie jak dotychczas 31 października.
Na podstawie nowych przepisów minister rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu warunki zwolnienia inspektora rolnictwa ekologicznego z obowiązku zdawania egzaminu co trzy lata, bez uszczerbku dla jakości nadzoru.
Zaproponowano regulacje umożliwiające jednostkom certyfikującym i Głównemu Inspektorowi dostęp do elektronicznej bazy danych o producentach ekologicznych, w posiadaniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednostki certyfikujące miałyby dostęp wyłącznie do informacji o producentach objętych kontrolą. Takie rozwiązanie przyczyni się do wyeliminowania błędnych informacji, np. dotyczących różnic w pomiarze działek i usprawni system nadzoru.