Co to jest rolnictwo ekologiczne?
Klasyczne praktyki rolnictwa ekologicznego:
- Wieloletni płodozmian, jako warunek wydajnego wykorzystywania zasobów lokalnych
- Radykalne ograniczenie chemicznych środków ochrony roślin i nawozów syntetycznych, antybiotyków dla zwierząt, dodatków do żywności i substancji pomagających w przetwarzaniu oraz innych sztucznych środków produkcji
- Całkowity zakaz stosowania organizmów zmodyfikowanych genetycznie
- Gospodarowanie w oparciu o zasoby własne, na przykład obornik i pasze wytwarzane w gospodarstwie
- Dobór odmian roślin oraz ras zwierząt odpornych na choroby i dobrze zaadaptowanych do lokalnych warunków
- Utrzymanie zwierząt w systemie wolnostanowiskowym, dostęp do wybiegów oraz żywienie paszami z rolnictwa ekologicznego
- Stosowanie praktyk hodowlanych odpowiednich dla poszczególnych ras zwierząt.
Łańcuch produkcji żywności
Rolnictwo ekologiczne stanowi część długiego łańcucha produkcji żywności, na który składa się także przetwórstwo, dystrybucja i handel detaliczny, i wreszcie Ty – konsument. Każde ogniwo w tym łańcuchu odgrywa ważną rolę i przynosi wielorakie korzyści, o których mowa na tej stronie internetowej. Składa się na to:
Za każdym razem, gdy kupujesz ekologiczne jabłka w pobliskim supermarkecie lub zamawiasz wino wyprodukowane z ekologicznych winogron w ulubionej restauracji, możesz mieć pewność, że zostały one wyprodukowane zgodnie z surowymi wymogami mającymi na celu poszanowanie środowiska oraz zwierząt.
Zasady wytwarzania
Zasady rolnictwa ekologicznego w UE zostały zawarte w Rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2092/91 z 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczyc.
Rewizja dotychczasowego rozporządzenia zaowocowała w grudniu 2005r. dwoma wnioskami legislacyjnymi Komisji Europejskiej. Pierwszy wniosek dotyczy uproszczenia i usprawnienia zasad importu produktów ekologicznych, drugi – ekologicznej produkcji rolnej i jej znakowania. Oba powyższe wnioski zostały przyjęte przez Radę Europejską. Pierwsze, dotyczące importu, Rozporządzenie Rady nr 1991/2006 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych weszło w życie w styczniu 2007 roku.
Drugie, Rozporządzeniu Rady w sprawie ekologicznej produkcji i etykietowania produktów ekologicznych, określa zasady produkcji ekologicznej, jej logo oraz system znakowania i obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku.
Logo i znakowanie
Wspólnotowe Rozporządzenie w sprawie rolnictwa ekologicznego określa zasady uprawy roślin i chowu zwierząt, a także zasady przetwarzania żywności i pasz warunkujące ich znakowanie jako ekologiczne. Zgodność z wymogami Rozporządzenia UE stanowi warunek znakowania produktów wykorzystującego Wspólnotowe logo rolnictwa ekologiczneg. Obowiązkowym elementem eko-rolniczego znakowania jest ponadto zamieszczenie numeru identyfikacyjnego C741 jednostki kontrolującej i certyfikującej produkcję ekologiczną.
źródło: http://ec.europa.eu/agriculture/organic/organic-farming/what-organic_pl