Hodowla koni deficytowa
Obecnie w państwowych stadninach jest 1063 klaczy, podczas gdy w połowie lat 90. w stadninach znajdowało się ok. 2200 klaczy. W siedmiu stadach znajduje się 450 ogierów. Popyt na nie co roku spada, gdyż wiele zapłodnień dokonuje się drogą inseminacji.
Młynarczyk poinformował, że w Agencji Nieruchomości Rolnych opracowana została ocena strategiczności państwowych spółek hodowlanych. Zawarto w niej propozycje m.in. połączenia niektórych spółek końskich z innymi państwowymi spółkami strategicznymi, będącymi w dobrej sytuacji finansowej. Podkreślił, że takie rozwiązania miały już miejsce i przyniosły dobre rezultaty. Np. deficytowe stado ogierów Sieraków zostało wcielone do przedsiębiorstwa rolnego Gałopol. Dzięki temu nadal prowadzona jest hodowla koni, która jest finansowana z innej produkcji rolnej.
Młynarczyk przypominał, że od 1 maja 2007 r. Agencja nie może pomagać finansowo spółkom ze względu na unijne przepisy. Wcześniej spółki hodowlane dostawały dotacje, co pozwoliło im na dokonanie inwestycji umożliwiających uzyskiwanie przychodów z innej działalności rolniczej, a także np. prowadzenie hotelu, wynajmowanie sal na konferencje, wynajmowanie koni do rekreacji czy sprzedaż nasienia ogierów.
Ocena strategiczności została przekazana do ministerstwa rolnictwa, które podejmie decyzję w sprawie dalszego losu stadnin koni i stad ogierów. – Mam nadzieję, że 46 spółek zostanie utrzymanych na liście spółek strategicznych – powiedział dyrektor.
Według Młynarczyka obecnie trzy stadniny koni przynoszą straty, kolejne trzy mogą mieć także kłopoty finansowe. W najbliższym czasie dwie z nich, w najgorszej sytuacji finansowej, zostaną połączone: stado ogierów Książ z Ośrodkiem Hodowli Zarodowej Kamieniec Ząbkowski oraz stado ogierów w Białce z Małopolską Hodowlą Roślin.
Państwowa hodowla koni prowadzona jest w 19 stadninach, utrzymujących 9 najważniejszych ras w polskiej hodowli. Konie pełnej krwi angielskiej znajdują się w stadninach: Golejewko, Krasne i Iwno; czystej krwi arabskiej – w stadninie w Białce, Janowie Podlaskim i Michałowie; małopolskie – w Janowie Podlaskim, Prudniku, Walewicach; wielkopolskie i szlachetnej półkrwi – w Dobrzyniewie, Liszkach, Nowielicach, Pępowie, Racocie, Rzecznej; rasy śląskiej – w stadzie ogierów Książ; konie zimnokrwiste – w stadninie Nowe Jankowice; huculskie – w Gładyszowie, koniki polskie – w Dobrzyniewie, Sierakowie i Kobylnikach.