Agencja Rynku Rolnego realizuje 9 rok Europejski Program Pomocy Żywnościowej w Polsce
Komisja Europejska przeznacza na realizację programu ok. 500 mln Euro rocznie. Polska jest w gronie państw, które pozyskują najwięcej środków na realizację programu – trzecie miejsce po Włoszech i Hiszpanii (w 2011 roku – 75,4 mln Euro, w 2012 roku – 75,3 mln Euro, w 2013 – 76,9 mln Euro).
W Polsce pomoc dociera do ok. 4 milionów potrzebujących.
Przedsiębiorcy wybrani przez ARR w drodze przetargu, dostarczają gotowe artykuły spożywcze do magazynów organizacji charytatywnych wyznaczonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Polski Czerwony Krzyż).
Wszystkie produkty są specjalnie oznakowane — zawierają nie tylko informacje o producencie czy dacie przydatności do spożycia, ale też specjalne nadruki, w tym m.in.: informacje o tym, że artykuły dostarczane w ramach programu są finansowane ze środków UE oraz nie mogą być przeznaczane do sprzedaży.
W ramach programu 2012 ARR zawarła umowy z 23 przedsiębiorcami na dostawy 17 różnych produktów do ponad 140 magazynów 4 organizacji charytatywnych na terenie całej Polski. Dostawy obejmują ok. 101,8 tys. ton artykułów spożywczych o wartości ok. 325,1 mln PLN, w tym (artykuły zbożowe – ok. 31%, artykuły owocowo-warzywne– ok. 25%, artykuły mleczne ok. 23%, artykuły mięsne – ok. 17%, olej rzepakowy – ok. 4%). Dostawy artykułów mlecznych realizowane są od marca do grudnia 2012 roku, natomiast dostawy pozostałych artykułów spożywczych od lipca 2012 roku do lutego 2013 roku.
Organizacje charytatywne dystrybuują otrzymywane artykuły spożywcze, bezpośrednio lub za pośrednictwem innych lokalnych organizacji, wśród osób najuboższych spełniających kryteria określone w ustawie o pomocy społecznej oraz w wytycznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Pomoc żywnościowa przekazywana jest m.in. ubogim rodzinom wielodzietnym, osobom bezrobotnym i bezdomnym.
Obchody mają uświadomić opinii publicznej potrzebę likwidacji ubóstwa we wszystkich krajach, szczególnie w krajach rozwijających się i zwrócić uwagę na fakt, ze walka z ubóstwem stała się priorytetem rozwoju.
Iwona Ciechan
Rzecznik Prasowy
Agencja Rynku Rolnego
źródło: www.arr.gov.pl