Nowe zasady uboju coraz bliżej

Nowe przepisy w sprawie ochrony zwierząt podczas uśmiercania zostały uchwalone jeszcze w 2009 roku. Przepisy uchwalono pod naciskiem organizacji broniących prawa zwierząt, a ich celem jest to, aby w maksymalnym stopniu zaoszczędzić bólu, niepokoju i cierpienia zwierzętom przeznaczonym do uboju.

– Nowe rozporządzenie, które wchodzi w życie od 1 stycznia 2013 w zasadzie tak bardzo nie zmienia zasad uśmiercania, ale wprowadza bardzo dużo obowiązków na przedsiębiorców
– tłumaczy Krzysztof Jażdżewski zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Główna zasada pozostaje bez zmian. Zwierzęta przeznaczone do uboju najpierw mają być ogłuszane, a dopiero potem zabijane zgodnie ze wszelkimi wymogami w tej kwestii. Rozporządzenie nakłada na przemysł mięsny cały system procedur i kontroli nad procesem ogłuszania i uśmiercania w rzeźniach. Do takich zadań trzeba będzie wyznaczyć i przeszkolić dodatkowych pracowników. Personel rzeźni powinien posiadać świadectwo kwalifikacji potwierdzające odpowiednią wiedzę na temat uboju. Świadectwo będzie wydawane przez uprawniony podmiot na podstawie niezależnego egzaminu.

– To swego rodzaju zmiana, nawet można powiedzieć rewolucja jeżeli chodzi o sektor uboju – przyznaje Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Niestety rewolucja kosztowna.

To się odbywa naszym kosztem i na pewno będzie musiało znaleźć pokrycie po stronie klientów – zapowiada Jerzy Rey z „Polskiego Mięsa”

W zakładach mięsnych trwają intensywne prace nad zmianami. Opóźnienia nie wchodzą bowiem w grę.

Głosy z Komisji Europejskiej są jasne, że nie będzie żadnego pobłażania dla tych krajów, które tego rozporządzeń nie wprowadzą na czas – dodaje Witold Choiński ze Związku „Polskie Mięso”

Zdaniem ekspertów, polski przemysł mięsny zdąży na czas z modernizacją. Zwłaszcza, że w największych zakładach takie zaostrzone standardy już są spełniane.

Zakłady, które poniosły duże koszty inwestycyjne dostosowania do standardów europejskich, właściwie nie będą miały z wdrożeniem tego rozporządzenia większych kłopotów – mówi prof. Stanisław Zięba ze Szkoły Wyższej ALMAMER.

Część unijnego rozporządzenia wchodzi w życie w 2018 roku. Wtedy przedsiębiorcy będą się musieli liczyć z kolejnymi inwestycjami – tym razem związanymi z budową nowych magazynów dla żywca.”

Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, TVP Info, www.tvp.info; www.agronews.com.pl; fot. sxc.hu