Prawidłowy siew zbóż
Liczba zawiązków pędów kłosonośnych na rozkrzewieniach jesiennych u takich gatunków jak: jęczmień, żyto czy pszenżyto, jest znacznie większa niż na rozkrzewieniach wiosennych. Decyduje o tym liczba godzin świetlnych, które mają rośliny w okresie jesiennym. Tylko pszenica ozima mniej reaguje na czynnik świetlny, dlatego znosi siew opóźniony.
Jednakże ważnymi czynnikami przy kiełkowaniu nasion są warunki wilgotnościowe gleby i temperatury dobowe. Przy opóźnionych siewach nasiona mają lepsze warunki wilgotnościowe, ale niższe temperatury dobowe. Wydłuża to okres kiełkowania nasion, a tym samym skraca okres rozwoju przedzimowego. Przy późnych siewach, gdy gleba jest bardziej uwilgotniona, wysiane ziarna zbóż pozbawione są odpowiedniej ilości tlenu niezbędnego do kiełkowania, ziarno narażone jest na butwienie. W takich warunkach zwiększanie normy wysiewu nie wpłynie na uzyskanie optymalnej obsady roślin. Zbyt wczesne siewy ozimin to silniejsze porażenie roślin przez grzyby chorobotwórcze mączniaka prawdziwego, septoriozy, rdzy, a nawet choroby podstawy źdźbła. Nadmiernie wyrośnięte rośliny zbóż są łatwiej porażane przez pleśń śniegową. Na wczesnych oziminach może żerować wiele szkodników zbóż, np. mszyce czy skoczki, które są wektorami chorób wirusowych (szczególnie na jęczmieniu i pszenicy).
Głębokość siewu
Dla optymalnego kiełkowania nasion ważna jest nie tylko wilgotność gleby, lecz także głębokość siewu. Na glebach ciężkich i zasobnych w wodę glebową siejemy płycej – 2-3 cm, na glebach lekkich, łatwo wysychających od 3 do 5 cm. Na zbyt głęboki siew zbóż najbardziej reaguje żyto ozime, które posiane zbyt głęboko nadmiernie wydłuża międzywęźle korzeniowe, wytwarza drugi węzeł krzewienia tuż pod powierzchnią gleby, przez co ma opóźniony rozwój. Zbyt głęboko posiane ziarniaki znacznie dłużej wschodzą, są osłabione i podatne na choroby, a część z nich obumiera.
Właściwe normy wysiewu
Rolnicy stosują najczęściej standardowe normy wysiewu, tj. w kg/ha. Szczególnej uwagi, jeżeli chodzi o normy wysiewu, wymaga pszenica ozima. Odmiany pszenicy ozimej znacznie różnią się krzewistością. Najlepiej stosować normę wysiewu (ilość ziarniaków na m2) zalecaną przez hodowcę dla konkretnej odmiany.
Technika siewu
Siew powinien być tak wykonany, aby wszystkie rośliny miały stworzone podobne warunki do wzrostu. Przy małych ilościach wysiewu, tj 250-350 ziarniaków/m2, zaleca się stosować rozstawę rzędów 13-15 cm, przy gęstych siewach – rozstawa 10 cm. Wpływa to na najlepsze rozmieszczenie ziarna na powierzchni. Redlice siewnika powinny pracować na żądanej głębokości. Regulacje głębokości pracy siewnika przeprowadza się w głębi pola, gdyż tam gleba jest równomiernie doprawiona. Ważna jest również prędkość siewnika – głębokość siewu zmniejsza się wraz ze wzrostem prędkości siewnika.
Źródło: www.lodr-bratoszewice.pl