Rzepakowe obawy
Za miesiąc rozpoczną się rzepakowe żniwa. Choć w tym roku sucha wiosna może pogorszyć plony to jednak opłacalność tej produkcji zależy nie tylko od kaprysów pogody.
Szymon Kuczyński, wiceprezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku: rzepak jest uprawą trudną i wymagającą. Narażoną i na choroby grzybowe i na szkodniki. Wymaga starannego nawożenia, reżimu technologicznego, czyli dotrzymywana wszelkich terminów.
A te zabiegi zwiększają koszty produkcji. Powinna je rekompensować cena. W ubiegłym roku za tonę płacono ok.1000 złotych.
Szymon Kuczyński, wiceprezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku: w naszych warunkach rzepaku otrzymujemy, przy dobrym gospodarowaniu około 3 do 3,5 tony. Przy bardzo dobrym udaje się zebrać do 4 ton. Natomiast koszt uprawy hektara to jest 3,5 tysiąca złotych.
I choć od kilku lat na rynku cena skupu rzepaku rośnie to plantatorzy nadal narzekają na jej niestabilność.
Arkadiusz Drabko, właściciel plantacji rzepaku: jest ta huśtawka cenowa, która powoduje to, że jesteśmy nie do końca pewni co nas czeka siejąc ten rzepak.
Artur Stankiewicz, Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie: niestety wolny rynek powoduje to, że my przetwarzając rzepak, produkując olej czy śrutę rzepakową posługujemy się cenami, notowaniami, które wyznacza tak naprawdę rynek europejski.
A na europejskim rynku rzepaku brakuje i coraz więcej surowca pochodzi z importu.
Specjaliści podkreślają, trzeba zwiększyć areały upraw, zwłaszcza że polskie tłocznie są w stanie przerobić go znacznie więcej.
Artur Stankiewicz, Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie: my już ukończyliśmy inwestycje, gdzie moce produkcyjne wzrosną do 500 tysięcy ton rocznie.
Specjaliści doradzają, aby zwiększyć opłacalność – warto inwestować w nowe odmiany.
Źródło: Agrobiznes