Pasze lecznicze

Zgodnie z art. 4 punkt 9 tej ustawy pod tym pojęciem rozumie się mieszaninę jednego lub kilku premiksów leczniczych dopuszczonych do obrotu, na podstawie przepisów prawa farmaceutycznego, z jednym lub kilkoma materiałami paszowymi*. Pasze lecznicze ze względu na swoje możliwości profilaktyczne lub lecznicze podawane są zwierzętom w formie niezmienionej, czyli w formie takiej w jakiej zostały wyprodukowane, do których nic nie dodano i z których nic nie odjęto. Zasady ich produkcji i dystrybucji określone są odrębnymi przepisami w artykułach 16 -22 ustawy.

Odrębność wymogów w produkcji i dystrybucji pasz leczniczych sprowadza się do tego, że nie są one produkowane, a następnie rozprowadzane seryjnie, a są produkowane pod potrzeby danego stada, w danym czasie. O tym jaki ma być ich skład decyduje lekarz weterynarii świadczący usługi w danym stadzie z zakresu medycyny weterynaryjnej. To on określa który premiks leczniczy ma być zastosowany dla danego gatunku zwierząt przy leczeniu określonej jednostki chorobowej. Uwzględnia przy tym możliwość zastąpienia jednego premiksu drugim, w przypadku gdy tego pierwszego w danej chwili brakuje. W zleceniu podaje skład paszy leczniczej ze szczególnym uwzględnieniem sposobu dawkowania premiksu leczniczego i okresu karencji. Zlecenie takie wędruje bezpośrednio do wytwórni pasz leczniczych produkujących je z przeznaczeniem do obrotu, albo trafia tam pośrednio, poprzez zatwierdzonego dystrybutora pasz leczniczych. Tam w zależności od rodzaju stosowanych premiksów, ich udziału w gotowej paszy, produkuje się paszę leczniczą jednoetapowo, albo dwuetapowo. Przy jednoetapowym procesie miesza od razu odpowiednie ilości premiksu lub premiksów z odpowiednimi ilościami materiałów paszowych wchodzących w skład powstającej paszy leczniczej. Przy dwuetapowym procesie w pierwszym etapie powstaje produkt pośredni czyli mieszanina o ściśle określonej koncentracji premiksu lub premiksów z materiałem paszowym stanowiącym nośnik dla tych premiksów. Dopiero w drugim etapie uzyskany produkt pośredni miesza się z pozostałymi materiałami paszowymi w ściśle określonych proporcjach, tak, żeby otrzymać oczekiwany skład paszy leczniczej.

Dopuszczona jest również produkcja pasz leczniczych w wytwórniach nie produkujących na sprzedaż, a produkujących na potrzeby własne fermy czy gospodarstwa rolnego. Warunkiem jednak jest to, że mają one być zatwierdzone dla produkcji tych pasz i mają wytwarzać je wyłącznie z produktu pośredniego, sprowadzonego z wytwórni pasz leczniczych produkujących z przeznaczeniem do obrotu.

Innością przy produkcji i dystrybucji pasz leczniczych jest to, że podmioty zajmujące się nimi nie występują o zaewidencjonowanie swojej działalności do Powiatowego Lekarza Weterynarii jak większość uczestników rynku paszowego.

Producenci pasz leczniczych, zarówno tych przeznaczonych do obrotu jak i tych wytwarzanych na potrzeby własne gospodarstwa, występują o zatwierdzenie swoich wytwórni do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, właściwego ze względu na miejsce produkcji. Wojewódzki Lekarz Weterynarii po sprawdzeniu, że wytwórnie spełniają wymagania techniczno organizacyjne, wydaje im w drodze decyzji administracyjnej zatwierdzenie do produkcji pasz leczniczych z nadaniem numeru identyfikacyjnego. Przekazuje on również Głównemu Lekarzowi Weterynarii informacje dotyczące wytwórni zatwierdzonych do produkcji pasz leczniczych i wszelkich zmian dokonanych w tym zakresie.

Podmioty nie zajmujące się produkcją pasz leczniczych, a zajmujące się tylko ich dystrybucją, występują o wpis na listę dystrybutorów pasz leczniczych do Głównego Lekarza Weterynarii. Ten po otrzymaniu pozytywnej opinii dotyczącej spełnienia wymogów co do przechowywania pasz leczniczych i produktów pośrednich od Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii właściwego ze względu na miejsce przechowywania, wydaje decyzję administracyjną o wpisie na taką listę nadając jednocześnie numer identyfikacyjny.

Główny Lekarz Weterynarii, prowadzi krajowy wykaz podmiotów zatwierdzonych do produkcji i dystrybucji pasz leczniczych, który przekazuje do 30 września każdego roku Ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa , a ten z kolei, ogłasza go w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

To powoduje, że namiary na każdy podmiot działający na rynku pasz są ogólnodostępne i że każdy podmiot jest objęty monitoringiem powołanych do tego służb kontrolnych. W przypadku zaistnienia nie oczekiwanej potrzeby nabycia i zastosowania w żywieniu paszy leczniczej, jest możliwie łatwe znalezienie właściwego dystrybutora lub od razu wytwórcy takich pasz i ich zakupienie. Sprzyja to właściwej jakości pasz leczniczych i produktów pośrednich na ich wytworzenie, ich bezpieczeństwu dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz ich skuteczności w leczeniu zwierząt.

*Materiały paszowe są to produkty pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a także nieorganicznego, w stanie naturalnym albo przetworzone, świeże lub konserwowane, przeznaczone do bezpośredniego żywienia zwierząt lub do sporządzania mieszanek paszowych zawierających albo nie zawierających dodatki paszowe albo są stosowane jako nośniki premiksów w produktach pośrednich np. śruty zbożowe, kreda pastewna, mączki rybne itp.


Źródło: www.czwa.odr.net.pl