50 mln dla konsolidatorów

Polski przemysł spożywczy przez ostatnie kilka lat przeszedł bardzo długą drogę. Dzięki modernizacji i restrukturyzacji stał się jednym z głównych beneficjentów integracji z Unią Europejską. Ale teraz przyszedł czas na zrobienie kroku dalej.

Czas na łączenie firm tak, aby były w stanie konkurować z największymi europejskimi koncernami. Niestety w ostatnim czasie, prawdopodobnie z powodu kryzysu, chęć do fuzji znacznie osłabła nawet w przypadku liderów rynków. I tak zapowiadane połączenie jednych z największych mleczarni w kraju: Ostrołęki i Wysokiego Mazowieckiego nie doszło do skutku.

Tadeusz Nadrowski – prezes OSM Ostrołęka: tamten etap już jest zamknięty. Ponieważ odbywały się walne zgromadzenia i rolnicy nie podjęli uchwały, więc temat jest już zakończony. Co dalej? Myślimy o wzmocnieniach konsolidacji łączeniowej.

Aby wspomóc te zamiary resort rolnictwa zaproponował promowanie w rozdzielaniu unijnej pomocy tych firm, które zdecydują się na konsolidacje. Najbliższy nabór wniosków odbędzie się jeszcze na dotychczasowych zasadach.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: nabór konsolidacyjny będzie najprawdopodobniej na przełomie sierpnia – września.

A wtedy zmiany będą już bardzo widoczne. Dla firm decydujących się na połączenie zniknie dotychczasowa bariera maksymalnej pomocy w wysokości 20 milionów złotych.

Źródło: Agrobiznes