Polscy naukowcy wzięli pod lupę jagnięcinę
Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania innowacyjnych produktów pochodzenia zwierzęcego o wysokiej wartości odżywczej i właściwościach prozdrowotnych i dalej dostarczenie tych rozwiązań sektorowi rolno-spożywczemu dla bezpośredniego wdrożenia do produkcji w Polsce.
Naukowcy będą poddawać ocenie konsumentów poszczególne produkty żywnościowe z jagnięciny wyprodukowane według specjalnych technologii. Ustalą także metody kontroli jakości wyrobów gotowych. Mają powstać surowce i produkty o podwyższonej wartości odżywczej i prozdrowotnej wzbogacone o składniki bioaktywne, produkty o obniżonej alergenności, typu light oraz o obniżonej zawartości soli.
– Może dzięki tym badaniom Polacy przekonają się do jagnięciny, naukowcy trafią do ich kubków smakowych! Teraz jagnięcinę zamawia jedynie kilka polskich restauracji dla koneserów. Jagnięcina w polskich sklepach pochodzi głównie ze Szkocji. Czas to zmienić. Po co mam wysyłać to, co nasze, najlepsze do Turcji, Włoch czy Niemiec, jak można to przekazywać na polski rynek – przyznaje Wiesław Bogacz, hodowca owiec z Gniewkówca.
Pierwsze badania konsumenckich smaków odbyły się w Instytucie Zootechniki w Kołudzie Wielkiej. Obiektem zainteresowania kadry badawczej tego zakładu owce są od lat. Podczas specjalnego spotkania, każdy mógł spróbować jagnięciny przyrządzonej na różne sposoby i w różnych formach. Wyniki wypełnionych ankiet wskażą naukowcom, co najbardziej smakuje, a co miało najmniejszy popyt.